KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15978095
nr 1597 8095
Esaias Thorén
(1901-1981), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad 1943, mansporträtt. Olja på duk, 93x72 cm, yttermått inklusive ram: 106x87 cm
Kondition: färgbortfall
Esaias Thorén, född 1901 i Halmstad, död 1981, svensk målare och grafiker.
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
måndag 12 februari 2024
kl 20:12:00
9/2 18:24:58
Esaias Thorén
Läs mer om Esaias Thorén